Şarap Lekesi Çıkarma

Şarap Lekesi Çıkarma

Şarap Lekesi Şarap Lekesi Çıkarma – Şarap Lekesi Nasıl Çıkar?

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? Lekenin kurumasını beklemeden ivedi olarak müdahale etmeniz gerekmektedir. Beyaz havlu yada kağıt havlularla halıdan fazla şarabın emilimini sağlayınız. Yarım bardak su , çeyrek  bardak sıvı bulaşık deterjanını  ovmadan halıya tampon yapınız. Dışarıdan iç yüzeye doğru bastırmadan dairesel hareketlerle halıyı ovunuz.

Şarap Lekesi Nasıl Çıkar? Kırmızı şarap lekesinin çıkmasında beyaz şarapta etkili olmaktadır. Ancak bunun tersi yani ;beyaz şarap lekesini çıkarmak için kırmızı şarap etkili olmamaktadır. Kırmızı şarap dökülen yüzeye bir miktar beyaz şarap dökünüz. Birkaç dakika bekledikten sonra  beyaz havlu yada peçete yardımıyla halıdaki şarabın emilimini sağlayınız. Daha sonra nemli bezle halıyı silerek kurumasını sağlayınız. Profesyonel yardım almadan halıdan şarap lekesini çıkarma ihtimali çok düşüktür. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %70 halıdan şarap  lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Kırmızı Şarap Lekesi Nasıl Çıkarılır?

  1. Öncelikle kumaşın diğer kısımlarını ve lekeye müdahale ettiğiniz yüzeyi koruma altına alın.
  2. Kumaştaki kırmızı şarabı bir an önce emdirin.
  3. Kırmızı şarap lekesinin kurumasına izin vermeyin. Şarap lekesi nasıl geçer dediğinizde, yeniyken müdahale etmek ve lekeyi ıslak tutmak en büyük yardımcınızdır.
  4. Lekeli ve nemli kumaşa tuz bastırın. Lekeyi tamamen tuzla kaplayın ve tuzu nemli kumaşa doğru bastırın. 
  5. Islatma ve emdirme aşamalarını gerekirse tekrarlayın.
  6. Lekeye deterjanla ön müdahale yapın. 
  7. Çamaşır makinenizde normal bir şekilde yıkayın.
  8. Daha inatçı şarap lekesi nasıl çıkar diyorsanız, lekeyi soğuk suya bastırmayı deneyebilirsiniz.
  9. Leke çıkana kadar giysiyi kurutucuya atmayın ve ütülemeyin.

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyipte kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir, lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken ,aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.

Lila Halı Yıkama leke çıkarma yöntemleri

Leke çıkarma işlemi kimi zaman çok zordur. Leke çıkarma tekniklerinden biri olan Şarap Lekesi Çıkarma‘nın yanında Lila Halı Yıkama olarak verdiğimiz hizmetlere aşağıdan ulaşabilirsiniz: