Oje Lekesi Çıkarma

Oje Lekesi  Oje Lekesi Çıkarma

Halıdaki oje lekesini elinizden geldiği kadar kredi kartı gibi plastik bir kart veya halıya kesmeyecek şekilde bir bıçak yardımıyla oje lekesini çıkartabildiğiniz kadar halıdan kazımaya çalışın.

Elektrik süpürgesi yardımıyla artıkları süpürün . Yarım bardak su , çeyrek bardak sıvı bulaşık deterjanı karışımını halıya tampon yapıp birkaç dakika bekleyin. Çok fazla baskı uygulamadan yavaş yavaş ovalayın. Ancak şu bilinmelidir ki profesyonel leke çıkartıcılar olmadan halıdan oje lekesini çıkartmak çok zordur. Bunun için tecrübeli halı yıkama firmalarından yardım alabilirsiniz. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %90 oje lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyip kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir ,lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.