Sakız Lekesi Çıkarma

Sakız Lekesi Sakız Lekesi Çıkarma

Öncelikle yapmamız gereken sakızın halı üzerinde donmasını sağlamaktır. Bunun için serin bir odada halıdaki sakızın kurumasını bekleyebilir  yada buz torbası yardımıyla sakızın donmasını sağlayabilirsiniz.

Kredi kartı gibi plastik bir kart yada halıyı kesmeyecek şekilde bir bıçak yardımıyla halıdan sakızı kazıyıp kırıntıları elektrik süpürgesiyle süpürün.  Bu yöntemle istediğiniz sonucu alamadıysanız  yarım bardak su , yarım bardak sıvı deterjanı halıya tampon yaparak küçük hareketlerle fazla bastırmadan ovalayarak çıkartınız. Bu işlemden de sonuç alamadıysanız sakızın tekrar donmasını sağlayınız. Çok nazik hareketlerle zımpara yardımıyla  halıdan sakızı çıkartabilirsiniz.

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyipt e kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir ,lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.