Şarap Lekesi Çıkarma

Şarap Lekesi Şarap Lekesi Çıkarma

Lekenin kurumasını beklemeden ivedi olarak müdahale etmeniz gerekmektedir. Beyaz havlu yada kağıt havlularla halıdan fazla şarabın emilimini sağlayınız. Yarım bardak su , çeyrek  bardak sıvı bulaşık deterjanını  ovmadan halıya tampon yapınız. Dışarıdan iç yüzeye doğru bastırmadan dairesel hareketlerle halıyı ovunuz.

Kırmızı şarap lekesinin çıkmasında beyaz şarapta etkili olmaktadır. Ancak bunun tersi yani ;beyaz şarap lekesini çıkarmak için kırmızı şarap etkili olmamaktadır. Kırmızı şarap dökülen yüzeye bir miktar beyaz şarap dökünüz. Birkaç dakika bekledikten sonra  beyaz havlu yada peçete yardımıyla halıdaki şarabın emilimini sağlayınız. Daha sonra nemli bezle halıyı silerek kurumasını sağlayınız. Profesyonel yardım almadan halıdan şarap lekesini çıkarma ihtimali çok düşüktür. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %70 halıdan şarap  lekesinin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Önemli Not :

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyipt e kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir, lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.