Yağ Lekesi Çıkarma

Yağ Lekesi  Yağ Lekesi Çıkarma

Yağ halıya döküldü ivedi olarak halıyı beyaz havlu yada havlu peçetelerle tampon yaparak fazla yağı halı  üzerinden almalıyız.  Bu işlemi havlu emebildiği kadar tekrar tekrar uygulayınız. Beyaz bez parçasını ıslatıp sıkınız. Kovada sıvı bulaşık deterjanını köpürterek halıya tampon yapınız. Birkaç dakika bekledikten sonra nemli ılık bezle bastırmadan ovalayınız.

İşlem sonucu lekeniz çıktıysa halıyı açık bir alanda birkaç gün havalandırınız. Bu yöntemden sonuç alamadıysanız ikinci yöntemi deneyebilirsiniz. Bu yöntem halıya bir miktar zarar verse de özellikle çok küçük yağ lekeleri için kullanılabilir. Bu yöntemde halınızın üstüne biraz kaya tuzu dökünüz. Güneş ışığında bir saat kadar beklettikten sonra elektrik süpürgesiyle çekiniz ve nemli sabunlu bezle bastırmadan ovalayarak lekenin çıkmasını sağlayınız. Halı yıkama firmalarında bulunan halı cinsine ve lekeye özel leke çıkartıcılarla %90 yağ  lekenin çıkartılabilmesi sağlanmaktadır.

Önemli Not:

Halıdan leke çıkartma profesyonellerin işidir. Ve en önemli olanda ilk müdahaledir. Siz ilk müdahale hakkını bize vermeyip kendiniz çıkartmaya çalışırsanız bizim işimizi zorlaştırmış belki de imkansız hale getirmiş olabilirsiniz. Hatta lekeyi çıkartayım derken halının rengini sarartabilir, lekeyi yayabilir ve çıkması imkansız hale getirmiş olabilirsiniz.

Yapılması gereken en önemli işlem beyaz havlu yada havlu peçete ile halıya tampon yapılıp halıdaki fazlalığın emilimini sağlamak ve bizim gibi profesyonel halı yıkama firmalarına halınızı teslim etmektir. İnternet sitelerinde yazan ve kimin hangi firmanın yazdığı dahi belli olmayan tuz ,mısır nişastası ,kolonya , çamaşır sodası , şampuan köpüğü, sirke , gliserin gibi malzemeleri kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Leke çıkartmada bu malzemeler kullanılsa da hangi halıya, hangi ölçüde verileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verme olasılığınız büyük ihtimaldir. Piyasada bulunan genel leke çıkartıcılar veya  lekeye özel leke çıkartıcılara itibar etmeyiniz bunlarda hangi halıya ne kadar verilebileceğini bilemeyeceğinizden halıya zarar verebilirsiniz. Nasıl ki aynı yöntemle bir halıdan leke çıkabiliyorken , aynı yöntemle başka bir halıya zarar verebilirsiniz. Bizim burada belirttiğimiz yöntemler tamamen tavsiye niteliğinde olup bütün sorumluluğu size aittir. Ve yine bilmeniz gerekir ki bu yöntemlerin hiç biri yün halılara uygulanmaz.