Halıdan Toz Alma

Halı Yıkama Aşamaları

Firmamız tarafından çekilen, halı yıkama aşamalarını içeren videoları izlemek için aşağıdaki linklere tıklayınız.

Lila halı yıkama fabrikası, sipariş ve temizlik işlemlerinde şu sıralamayı takip etmektedir:

1. Sipariş alma

Firmamıza telefon ederek veya internet yoluyla kaydınız alınır ve belirlenen tarihte belirttiğiniz adresten halılarınız kapıdan ücretsiz servisimiz ile alınır. Karşılığında size kaç adet ve hangi türde halı alındığına dair bir belge (Sipariş fişi, sipariş makbuzu, vb.) verilir.

2. Fişleme (Numaralandırma – Barkodlama)

Pek çok kişiden halı toplanacağından halıların temizleme ve ayrım aşamalarında karışmaması için kişiye özel verilen bir abone numarası veya barkod, her bir halıya iliştirilir. Bu işlemleri halı yıkamacılar, halı fişleme, halı numaralandırma, halı barkodlama, halı yıkama etiketi, halı etiketi zımbalama, halı etiketi kılçıklama gibi isimlerle adlandırırlar.

3. Ölçme (Ayrım – İlk Kontrol – Ücretlendirme)

Halıların temizleme işlemine geçmeden önceki türlere göre ayrılması (halı türlerine göre uygulanan temizlik işlemleri farklıdır bu yüzden türe göre ayrım yapılması gerekir) halının kontrolü(Halılar temizlemeye alınmadan önce kirlilik ve leke durumu, yırtık veya patlak olup olmamasının kontrolü. Eğer halılarda çıkarılamayacak lekeler varsa veya halılarda yırtık gibi hasarlar varsa müşteriye bildirilir temizleme işlemi için onay alınır) metrekare olarak ölçülmesi ve ücretlendirilmesi işlemidir. Halı temizleme işinde ücretlendirme metrekare baz alınarak yapılmaktadır. Firmalar ücret belirtirken metrekare ücretini belirtirler. Örnek olarak metrekaresi 5 TL. ise standart 6 metrekare halı için verilen ücret 30 TL. olacaktır. Bu ücretler bazı firmalarda her türden halı için aynı olurken pek çok firma halı türlerine göre farklı tarife uygulamaktadır.Bunun sebebi farklı halı türlerine uygulanan işlemlerden kaynaklanmaktadır. Genelde makine (Saray, Atlas vb), el dokuma ve yün(Isparta, Milas, Ladik vb.), değerli halılar (Çin, Nepal, İpek, Shaggy, Kilim, İran) gibi 3 gruba ayrılmaktadır.

4. Halı yıkama (Havuzlama – Yıkama – Durulama – Gelberi)

Temizleme işlemi birkaç aşamadan oluşmaktadır bu halıların türlerine göre değişkenlik gösterebilir. İlk aşama halıdan toz alma işlemidir. Halıdan toz alma işlemi toz dolabı veya toz alma makinesi denen bir makine ile yapılmaktadır. Hassas halılar bu aşamadan geçmeyebilir. Sonra halılar havuzlama aşamasına alınır. Havuzlama; halıların, içi suyla dolu bir havuza konarak bir süre bekletilmesidir. Bu şekilde halıların kirlerinin yumuşaması verilen kimyasal maddelerin halıya iyice işlemesi dolayısıyla temizleme işleminin kolaylaştırması ve tasarruf amaçlanmaktadır. Daha sonra halıların asıl yıkama işlemine geçilmektedir. Tam otomatik halı yıkama makinelerinin kullanıldığı sistemlerde halı makineye verilir. Bu makineler genelde yürüyen konveyör bant sistemine dayalı makinelerdir. Halı bant üzerinde ilerler farklı ünitelerden geçer. Tam otomatik halı yıkama makinelerinin kullanıldığı sistemlerde halı makineye verilir. Bu makineler genelde yürüyen konveyör bant sistemine dayalı makinelerdir. Halı bant üzerinde ilerler farklı ünitelerden geçer.

Firmamızca hazırlanan halı yıkama işlemi ve halı yıkama işlemi 2 videosunu izleyebilirsiniz.

5. Halı sıkma ve kurutma (Sıkma – Asma – Kurutma Odasına Koyma – Havalandırma)

Durulama aşamasından sonra her iki sistemde de sıkmanın tam anlamıyla olması ve kurutmanın kısa sürmesi için santrifüj makineleri kullanılmaktadır. Bu makineler genelde merkez kaç sistemiyle halıyı yüksek devirde döndürmek suretiyle suyunu çıkarama işlevine sahip makinelerdir. Sıkma işleminde halılar üzerinde neredeyse hiç su kalmamaktadır. Sadece elle dokunulduğunda hissedilebilecek oranda nem kalmaktadır. Nemli halıların kurutulması için mevsimsel olarak farklı işlemler yapılır. Kurutma odaları sıcak kapalı bir ortama sıcak hava vermek ve havanın içeride devir daiminin sağlanması yöntemiyle halılardaki nemin alınması ve buharlaşmayla atılmasının sağlandığı ünitedir. Tamamen kuruyan halılar bir süre havalandırılır ve son kontrol aşamasına geçer.

Firmamızca hazırlanan fan ile kurutma ve sıcak kurutma odası videosunu izleyebilirsiniz.

6. Son Kontrol (Hav süpürme – Parfümleme – Paketleme)

Kuruyan halıların üzerinde oluşan toz ve tüy parçalarının alınması işlemine hav süpürme (halı hav alma) denir. Bu işlem el ile yapıldığı gibi otomatik hav alma makinelerinde de yapılabilir. Bu işlem yapılırken yıkamada gözden kaçan lekeler ışık altında yakından kontrol edilir. Herhangi bir lekeye rastlanırsa kontrol masası üzerinde özel leke sökücü yardımı ile lekeye müdahale edilir. Halıdaki kötü koku oluşumunu engellemek için parfümleme yapılır ve halı dürülerek paketlenir.

Firmamızca hazırlanan Halı Hav Alma İşlemi ve Halı Hav Alma İşlemi-2 videosunu izleyebilirsiniz.

7. Yıkanan Halı Teslimatı

Tüm işlemler tamamlanınca (iş yoğunluğuna göre 1-5 gün sürer) halılar sahiplerine teslim edilmek üzere araçlara yerleştirilir. Sahiplerine teslim edilir, ücret alınır. Bazı firmalara kapıdan kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir. Halı teslimatı, halı teslimi, halı yıkama sonrası teslimat, halı yıkama ödemesi, halı yıkama kapıda kredi kartıyla ödeme. Halı yıkama sonrası teslimat işlemi ücretsizdir.

Bir cevap yazın